ŞAVŞAT DUT KÖMESİ

Şavşat Dut Kömesi

Köme; halk arasında cevizli sucuk bilinen ve mevsimine göre yaş veya kurutulmuş meyveler kullanılarak hazırlanan özellikle de dut kullanılarak üretilen faydalı bir besindir. Hangi meyveden yapılmışsa o meyvenin adı ile satılır. Başta dut ve üzüm olmak üzere elma, erik, kayısı ya da incir gibi meyvelerden üretilir.

 

Dut Kömesi Nasıl Yapılır?

Köme ya da diğer adıyla cevizli sucuk taze dut ya da üzüm şırasının şekerle karıştırılıp kaynatılması ve ipliklere dizilerek içine ceviz, badem, fındık veya fıstık ile kurutularak hazırlanılır. Kömeler hazırlanırken sade ya da üstüne ceviz ve fındık parçaları dökülerek kurumaya bırakılır.

 

Köme de Bulunan Maddeler

Köme de dut, süt, bal, ceviz ve fındık gibi malzemeler bulunur. Dutun içinde pektin, şeker ve organik asitler vardır. Bunlar da son derece değerli besinlerdir.

Köme özellikle soğuk kış günlerinde verdiği enerji katkısı dışında, özellikle çocuklarda mineral, vitamin, protein ve karbonhidratı bir arada alınabilen bir üründür. Bebeklerin ve çocukların büyüme ve gelişmesinde dutun faydası yüksek oranlardadır. Astım- bronşit gibi üst solunum yolları hastalıklarına da çok iyi gelmektedir. Artı kan yapıcı özelliği de kaçınılmazdır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için köme tüketimi doktorlarca da önerilmektedir. Dut kömesinin vücuda bir başka önemli faydası sindirim sistemini düzeltmesidir. Özellikle bağırsak problemi yaşayanlar için içerdiği lifler yardımcı olacaktır. Bu da bağırsak sağlığı demektir. İçeriğindeki ceviz sayesinde de omega yağ vücuda alınmaktadır. Özellikle okul çağındaki çocuklara işte bu sebeplerle önerilir.

 

Dur Kömesi Hazırlamak

Bir dut kömesi hazırlanması demek; bal, süt, dut şırası ve biraz unla karıştırılarak elle tek tek takılıp cevizlerin yerleştirilmesi sonrası en az 4 kez batırılıp çıkarılmasıyla ve yaklaşık 1 kömenin hazır hale gelmesinin 10 günlük sürece eşit olması da gözden kaçırılmaması gereken bir detaydır. Üretim son derece detaylı ve bir o kadar da özen ister.

Bu faydalı besin değeri yüksek ürün başta çocuklar olmak üzere tüketilmeli, sağlık açısından yararları göz ardı edilmemelidir. Şavşat dut kömesi taleplerinizi rahatlıkla sitemizden temin edebilir, ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
© 2021 Hsc Bilişim Tüm Hakları Saklıdır.