ŞAVŞAT ÇAM SAKIZI

Şavşat Çam Sakızı

Çam sakızı tüketilmesi gereken faydalı bir bitki türüdür. Doğal ormanlarda, çam ağaçlarının gövdelerinde bulunan çam sakızının renk ve kıvamı bala benzemektedir. Sakız olarak da eskiden beri kullanılan çam sakızının rengi, çiğnenmeye başlayınca mor rengini alır, çiğnedikçe sertleşen bir sakızdır. Diğer sakız türleri gibi çiğnenirken balon çıkarılmaz, uzun süre çiğnenirse ağızda dağılır. İçerisinde kolofan ve reçine asidi bulunan çam sakızına, ağaç sakızı da denmektedir. Tadı biraz acı olsa da, gerçek bir şifadır ve pek çok sağlık problemlerine karşı güçlü bir etkiye sahiptir.

 

Çam Sakızının Yararları ve Etkileri

Solunum yolu hastalıklarına karşı etkili olan çam sakızı, akciğer iltihabı ve öksürüğe karşı yararlıdır. Ses kısıklığında, sesi açmada güçlü bir etkisi vardır. Diğer faydaları:

  • Çam sakızı ezilip bir macun kıvamına getirilerek biraz suyla karıştırılarak yumuşatıldıktan sonra, yaralara sürülüp, iltihap kapması önlenir, güçlü antiseptik yapısından dolayı, yaralar çabuk kapanıp kabuk bağlamaya başlar.
  • Çam sakızı çiğnendiğinde diş sağlığını olumlu etkiler; diş etleri gelişir ve ağız içinde bulunan zararlı plaklar temizlenmiş olur.
  • Mide rahatsızlığı çekenlere karşı etkili bir yapıya sahiptir. Çam sakızı midede hazımsızlığın giderilmesine yardım eder. Ağır veya yağlı besinlerin, midede rahat bir biçimde öğütülmesinde etkisi bulunur. Ayrıca mideyi kuvvetlendirip, reflü gibi rahatsızlıklara karşı oldukça etkilidir.
  • Çam sakızı bilhassa solunum yollarını açar, akciğer iltihaplanması gibi olumsuz etkenlere karşı oldukça etkili ve güçlüdür. Antiseptik bir yapısı bulunduğundan, pek çok yara tedavisinde uzun zamandan beri kullanılmaktadır.
  • Yüz kaslarının hareketlenmesini sağlar. Hareket halinde olmayan hücrelerin yüz çevresinde gelişimine katkı sağlayıp, cilt kuruluğu veya yaşlılık belirtisi gibi sorunları ortadan kaldırıp cildi yenilemektedir.
  • Çam sakızından oluşturulan reçinelerle, güzel bir parfüm kokusu elde edilebilir.

Çam sakızı, sıcak suya atılıp, buharıyla nefes açılabilir. Hemoroid için de kullanılmaktadır. Çam sakızından ağda elde edilmektedir.  Eskiden beri, sakız olarak da kullanılmaktadır. Gülyağı içinde kavrulup yenilirse, göğüs ve akciğerlerden gelen kanı keser. Boya, sabun, kağıt ve yapıştırıcı yapımında da kullanılmaktadır.

 

Çam Sakızıyla Gül Suyunu Birlikte Kullanmanın Yararları

Çam sakızı ve gül suyu gözler için tam manasıyla şifa özelliğini taşımaktadır. Çam sakızı ezilerek gül suyuyla karıştırıldıktan sonra ortaya çıkan sıvı, gözlere damlatılırsa göz sağlığına birçok yararı vardır: Gözde mikrop oluşumunu temizler. Göz ağrılarını giderir. Göz çevresinde bulunan morlukları azaltır. Gözde arpacık oluşumunu önler. Gözün uykusuzluk sonrası dinlenmesinde yardımcı olur.

 © 2021 Hsc Bilişim Tüm Hakları Saklıdır.