ŞAVŞAT BALI

Şavşat Balı

Şavşat Balı, bal türleri içerisinde ayrı bir öneme sahip ballar içerisindedir. Ballar farklı kategorilere ayrılmaktadır. Süzme bal, petek, lavanta, kekik, çam balları ile farklı bir yere sahiptir. Şavşat Balı, dünyada da ödül almış bal türlerindendir. Bunda yörenin yaylaları, farklı endemik çeşitliliğe sahip çiçeklerinin de olmasının önemi büyüktür. Ayrıca, Şavşat Balını yapan arı cinsi de farklı yapılara sahiptir. Kafkas cinsi arılar ile zengin bitki örtüsüne sahip coğrafyada, besin değeri yüksek, bal üretimi yapılmaktadır. Farklı rakımlarda yapılan arıcılık, insan yerleşiminden uzak ortamlarda gerçekleşmektedir. Yüksek rakımlarda farklı otlar ile zengin mineral içerikli bal üretimi yapılmaktadır. Bu kadar zahmetli bir uğraşa karşılık, elde edilen bal miktarı son derece az olmaktadır. Bu da elde edilen, balın değerini belli eden unsurlardandır.

 

Balın Faydaları Nelerdir?

Balın pek çok faydası bulunmaktadır. Doğal bir enerji ve besin kaynağıdır. İlk insanlığın varoluşundan bu yana, türlü faydaları bilinmektedir. Çoğu zaman, ilaç olarak kullanılmıştır. Geçmişte, eski kaya mezarlarında bile bozulmadan çıkan besin maddeleri arasında, ballara rastlanmaktadır.

Bal birçok mineral ve besin öğelerine sahip kompleks yapıda bulunur. Probiyotik ve vücut için gerekli olan prebiyotikleri de içerir.

Cilt rahatsızlıklarında kullanıldığı gibi mide rahatsızlıkları için de balın kullanımı yaygındır. Grip, nezle gibi rahatsızlıklar için de bazı bitkisel karışımlara veya çaylara katılır. Boğaz ağrılarını hafifleten etkilere sahiptir.

 

Bal Alırken Güvenilirlik

Bal yapımı, mucizevi oluşumlardan biridir. Bal oluşumu, arının kendi bünyesinde olmaktadır. Çiçek özlerini, kendi bünyesinde farklı salgılarla birleştiren arılar, kovanlara bu salgıyı boşaltırlar. Çiçek özlerinin kokularını ballarda bulmak mümkündür. Doğal şekere sahiptir. Peteklere giren bal, içerisindeki sıvının koyulaşması ile petek bal halini almaktadır.

Şavşat Yöresi, arıların göç yolları üzerindedir. Kafkas türü arıların da bal özlerini peteklerde bulmak mümkündür. Sayısız çiçek ve bitki türünün aroması, ballarda kendini gösterecektir.

Bal alırken güvenilir firmalardan almanın önemi büyüktür. Doğal olmayan balların, piyasada satışı çok fazladır. Pek çok kişi şeker türevi tatlandırıcılarla yapılmış balları, bilmeden almaktadır. Firmamız, güvenilir ve dünyaca ünlü, gerçek Şavşat Bal satışını, yapmaktadır. Sitemizden, rahatlıkla sipariş etmeniz mümkündür.© 2021 Hsc Bilişim Tüm Hakları Saklıdır.