MISIR UNU

Mısır Unu

Mısır unu, Karadeniz yemeklerinin vazgeçilmez parçasıdır. Mısır üretimi, Karadeniz Bölgesi’nde, yer yer Marmara Bölgesi’nde de yetiştirilir. En lezzetli mısırların, Karadeniz Bölgesi’nde yetiştiği de bir gerçektir. Mısır unu yapmak için, toplanan mısırların kabuklarından ayrılıp, kurutulması gerekir. İlerleyen teknoloji, artık mısırların kurutulması için, özel makinelerin kullanılması ile süreyi kısaltmıştır. Kurutulan mısırlar, elle ya da makineler yardımı ile tanelerine ayrılıp, özel değirmenlere verilir. Burada altın sarısı renkte mısır unu olarak, kullanıma hazır hale gelir. Tüm Doğu Karadeniz yöresinin temel geçim kaynaklarından olan mısırın, çok çeşitli yemekleri yapılır. Kuymak, hamsi kayganası, mısır ekmeği gibi birçok yemeğin ana hammaddesini oluşturur. Mısırın ana vatanı olan Karadeniz’de, Artvin İlçesi Şavşat’a bağlı tarlalarda yetişen mısırların da lezzeti ayrıdır.

 

Mısır Unu İle Yapılan Yemeklerin Lezzeti

Mısır unu Karadeniz yemeklerine yakıştığı kadar, diğer yöre yemeklerini de lezzetlendirmektedir. Güzel yemek yapmanın en önemli sırrı, kaliteli ve taze malzeme kullanmaktan geçer. Mısır unu ile yapılan kayganalar, eşsiz lezzette olacaktır. Hamsi kızartmaları, kayganaları veya hamsili pilavın tadı, buğday unu yerine mısır unu kullanımı ile lezzetlenecektir.

Burada önemli olan nokta, mısır ununun taze olarak kullanılmasıdır. Yetiştiği yöresi dışında ikamet edilen şehirlerden temin edilen mısır unları, taze olmayacaktır. Mısır ununun en önemli özelliği de çabuk bayatlaması ve bozulmasıdır. Bu nedenle, yöresinden taze temin edilen mısır unlarının tercih edilmesi, büyük önem taşır.

 

Taze ve Kaliteli Mısır Unu Temini

Mısır ununun birçok faydası bulunur. En önemli faydası da lif zengini bir gıda olmasıdır. Magnezyum, potasyum, folik asit içeriğine sahip bir besin maddesidir. Gluten içermemesi en önemli özelliğidir. Saklanması da bazı özel koşullar ister. Kuru ve serin dolaplarda saklanması önem taşır. Kapalı cam ya da hava almayan plastik kaplarda saklanabilir. Günümüzde, pek çok alanda mısır unu kullanımı yaygındır. Karadenizli olsun ya da olmasın pek çok kişi, taze mısır ekmeğini severek tüketmektedir.

Evlerde, Karadeniz yemeklerini ya da kızartmaları lezzetli şekilde yapmak isteyenler için, sitemizin ziyaret edilmesi önerilir. Rahat ve güvenli alışveriş için, Karadeniz Yöresi ürünlerini sitemizden sipariş verebilirsiniz.

 © 2021 Hsc Bilişim Tüm Hakları Saklıdır.