KARAKOVAN PETEK BALI

Karakovan Petek Balı

Karakovan petek balı; arıların kendi ürettikleri balmumumdan oluşturdukları ve peteklerin gözlerini bal ile doldurularak meydana getirdikleri bal çeşididir. Bal arıları sadece 10 petek doldurabilmek için 100.000 km kanat çırpmaktadır. Karakovan petek balı Karadeniz yaylalarından temin edilir. Bu bal tamamen natüreldir. Peteği rahatlıkla yenilebilir. Şeker içermediğinden sıfır glikoz olduğundan şeker hastaları için bile sorun yaratmaz. Tam bir doğa harikasıdır. Karakovan balı denilmesinin sebebi altı ay kadar kapalı kalıp aydınlık görmediği için bu isimle anılır. Balın içindeki madde; balın nektarıdır yani tamamen balın özüdür.

 

Karakovan Petek Balı Faydaları

Tam bir besin maddesi olup özellikle enerji değeri yüksektir. Her yaşa uygundur. Bal içinde kalsiyum, fosfor, magnezyum gibi mineraller, vitaminler mevcuttur. Pek çok hastalık için koruyucu hatta tedavi edici özelliktedir. Kaliteli salgı balları mineral bakımından zengindir. Kristalize hiçbir özellik barındırmadığından özellikle tercih edilir. Mikrop yok edici özelliğe sahiptir, bağışıklık sistemini güçlendirir, antioksidan sebebi ile kanser ve kalp damar hastalıklarından koruma özelliği vardır. Göz sağlığı için önemlidir. Ülseri yok edici bir özelliği vardır. Cilde yararlıdır, saça canlılık verir. Saç dökülmelerini durdurur. Vücuda zindelik verme özelliği vardır. Metabolizmanın düzgün çalışmasında da etkilidir.

 

Karakovan Balı Nasıl Elde Edilir?

Karakovan balı üretimi aşama aşamadır. Öncelikle kovanlar hazırlanır. Sepet tarzında hazırlanan kovanlar arıların girip çıkışını rahat yapabilmesi için oyularak bırakılır. Bu tür balda önemli olan tek şey kovanın içerisinin sürekli karanlık olmasıdır. İnsan elinin hiç değmediği bal türüdür.

Karakovan balı Karadeniz Bölgesi Artvin ilinde yüksek oranlarda üretilmektedir. Diğer ballardan farklı olan özelliği arıların tamamen kendi üretimi olmasıdır. Hiçbir şekilde insan müdahalesi yoktur. Şeker oranı sıfırdır. Tamamen arı üretimi olduğundan petekli karakovan balı ağızda rahatlıkla erir ve tüketimi son derece keyiflidir.

Sitemizden ayrıntılı bilgiler alabilmenin yanı sıra sağlık deposu olarak adlandırılan Karakovan balından satın alma işlemlerini de yapabilirsiniz. Unutmamanız gereken bal satın alırken kaliteden ödün verilmemesi gerçeğidir. Bu noktada firmamızdan emin olabilir,sağlıklı yaşamak adına rahatlıkla tüketim yapabilirsiniz.
© 2021 Hsc Bilişim Tüm Hakları Saklıdır.