GORCOLA PEYNİRİ

Gorcola Peyniri

Gorcola Peyniri, Artvin’in Şavşat İlçesi’ne özgü, peynir türlerinden biridir. Peynirin en önemli özelliği, yaş peynir oluşudur. Mutfaklarda en yaygın kullanımı ise eritilerek olmaktadır. Şavşat Yaylalarında yapılan bu peynirin, ustaları ise hanımlardır. Yöre hanımları, büyük bir sabırla bu peynirleri yapmaktadır. Şavşat sofralarını süsleyen bu peynir, yazın ziyarete gelen kişiler tarafından, büyük şehirlere de götürülmektedir. Peynirin yapılışı da hayli zahmetli bir o kadar da keyiflidir.

 

Kısaca Gorcola Peynirinin Yapılışı

Gorcola Peyniri, geleneksel yayıklar içerisinde yapılır. Yayık içerisine biraz kaymak atılır. Yayılma işlemi sonucunda çıkan, tere yağ ve yayık suyudur. Yayık suyu alınıp, büyük kaplarda kaynatılır. Kaynama işlemi sonucunda oluşan köpükler alınıp, özel şekilli biçilmiş bezlere konur. Bu bezin üzerine de uygun büyüklükte bir taş parçası bırakılır. Bu taş parçası hem ağırlık yapması hem de şekil vermesi içindir. Torbanın ağzı da şekilli bir biçimde kapatılır. Bu şekle, yöre içerisinde özel bir isim verilir. Gorcola ismi ile adlandırılan peynirlerin yapılışı bu şekilde olur. Suyu süzülen peynirler, mutlaka tahta bir kapta tuz ilavesi ile ısıtılır.

Şavşat Yöresinde Gorcola Peyniri, özel yapım tere yağlarda eritilerek servis edilir. Pek çok kişi bu lezzeti, Artvin dışına da taşımış ve büyük şehirlere de tanıtmıştır.

 

Güvenilir Gorcola Peyniri Temini

Peynirin sayısız yararları bulunmaktadır. B2 vitamini açısından, oldukça zengindir. Büyüme çağındaki çocuklar için de kalsiyum deposu olarak tüketilmesi gerekli olan gıdalar arasındadır. Özellikle, ileri yaşta olanlar için, kemik erimesine karşı da tüketilmesi önerilen gıda maddeleri arasındadır. Ülser gibi mide rahatsızlıkları için, faydaları görülmüştür. Enerji kaynağıdır. Enfeksiyonlara karşı koruma özelliği içerir. Kemik ve diş sağlığı için, tüketilmesi öncelikli gıdalar arasındadır. Tüm bu bahsi geçen özellikler, doğal katkısız yapılan peynirler için geçerlidir. Katkı maddeleri olan, peynirlerin tüketilmesi önerilmez. Peynir alırken, güvenilir olmasına dikkat etmek gerekir.

Şavşat İlçesi’ne özgü Gorcola Peyniri, hem kalsiyum açısından zengin hem de son derece lezzetli peynir türlerindendir. Kahvaltı sofralarında peynir eritmeleri ve kuymak yapımında, tercih edilen ürünler arasındadır. Gorcola Peynirini sitemizden, güvenilir bir şekilde temin etmeniz mümkündür.© 2021 Hsc Bilişim Tüm Hakları Saklıdır.