ERİTME PEYNİR

Eritme Peynir

Düzenli beslenme ve sağlık için en önemli öğün kahvaltıdır. Vitamin ve şifa deposu, sağlık açısından çok yararlı olan peynir; A,C,D,E ve K vitaminleri içermektedir. Bunun yanında organizma sağlığı için hayati önem taşıyan B12 ve B6 vitaminleri, ayrıca kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko, bakır, manganez, selenyum ve florür içermektedir.

Kahvaltı sofralarını lezzet şölenine dönüştürecek en lezzetli peynir çeşitlerinin başında eritme peynir gelmektedir. Eritme peyniri, sert peynirlerin eritilmesinden elde edilen peynir türüdür. Eritme peyniri, çeşitli olgunluktaki peynirlerinin parçalanarak, eritme tuzları, süt ve baharat eklenmesiyle, homojen bir kıvam elde edilene kadar harmanlanıp, sabit bir karıştırma düzeniyle sürekli çalkalanarak ve ısıtılarak vakum altında eritilmesiyle hazırlanan yumuşak kıvamlı peynirdir. Eritme peyniri daha dayanıklı raf ömrüne sahip olduğundan, önceleri ihracat amaçlı üretilmekteydi, daha sonraları tüketim alanı genişlemiştir.

 

Eritme Peynir Nasıl Yenilir?

Eritme peyniri hazırlığında, bir tavada tereyağı eritilir. Eritilen yağın çoğu bir sahana alınıp, tavada kalan tereyağın üstüne hafif ısınmış eritme peyniri eklenerek, eriyene kadar tutulur. İyice eriyen peynir, yağ konulan sahana dökülüp yenilir.

 

Eritme Peynirin Özellikleri Nelerdir?

Eritme peyniri hakkında düşünülen yanlış kanı; bozulmaya yüz tutmuş peynirlerin eritme peyniri yapıldığı yönündedir. Oysa, eritme peyniri, kaliteli peynirlerden elde edilmektedir. Eritme peyniri bilhassa sıcak iklimlerde depolama ve nakliye maliyetlerinin az olması nedeniyle tercih edilmektedir. Ayrıca içine eklenen çeşni ve baharatlar oldukça lezzetli bir aromaya sahiptir. Kullanımı son derece pratik olup, toplu tüketim yerlerince de çok tercih edilmektedir.

 

Eritme Peynirinin Sağlığa Faydaları

Eritme peynirinin sağlık açısından birçok önemli faydası bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:

  • Diş çürüklerini önler.
  • Vücut ağırlığı, kas ağırlığı ve kemik yoğunluğunu elde etmede yardımcı olur.
  • Osteoporozun hem tedavisinde, hem de hastalığın önlenmesine karşı çok etkili bir besin kaynağıdır.
  • Tansiyona iyi gelir. İçerdiği B vitamini yüksek kan basıncının azaltılmasında yararlıdır.
  • İçerdiği düşük sodyum kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olur.
  • Sağlıklı hamilelik dönemi için çok yararlıdır.

Cilt ve saç sağlığını korur. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Zihin yorgunluğu ve strese iyi gelir. Kilo kontrolünün istendiği diyetlerde, ara öğünlerde tercih edilmektedir.

Düzenli olarak peynir tüketimini tüm sağlık uzmanları desteklemektedir. Günümüzde tüketilen ürünlerin pek çoğu fabrikasyon üretim olması nedeniyle, sağlıklı olduğunu söylemek mümkün değildir. Bu sebeple, bilhassa büyük şehirlerde doğal ve son derece yararlı besinleri tüketmek isteyenler doğal ürün bulabilecekleri adresleri araştırıp, sipariş vermeyi tercih etmektedir. Sitemizde pek çok sağlıklı ve lezzetli ürünlerimiz mevcuttur. Güvenle sipariş verebilir, sevdiklerinize hediye edebilir, doğal ürünlerimizle sofralarınızı donatıp, keyifli ve sağlık dolu lezzetleriyle eşsiz anlar yaşayabilirsiniz.© 2021 Hsc Bilişim Tüm Hakları Saklıdır.